Balkan Forum (http://www.balkanforum.org//index.php)
- Balkan Forum (http://www.balkanforum.org//board.php?boardid=1)
-- Economy - Wirtschaft (http://www.balkanforum.org//board.php?boardid=8)
--- Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen (http://www.balkanforum.org//thread.php?threadid=1355)


Geschrieben von lupo am 16.07.2007 um 21:40:

  Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Alle Genehmigungen wurden für ungültig erklärt dieser mächtigen rein kriminellen Bau Gruppe im Kosovo und in Albanien.

Alle Hochhäuser wurden illegal gebaut, Strom und Wasser Leitungen illegal angezapft usw.. und nie bezahlt.

Der Bauherr und Ägypter El Sayed, gehört direkt zu den Geldwäsche Stellen des Bin Ladens und von Yassin Kadi. Die Firma, baute wild in der Gegend, ohne die gesetlichen Vorschriften und Genehmigungen zu beachten und zapfte wild die Strom Leitungen an. Ein reines Geldwäsche Institut, der Drogen Mafia war die "Hawai" Gruppe und eng mit Fatos Nano auch verbunden.

6 Bauten wurden auch in Pristina gestoppt. Auch dort arbeitete diese Verbrecher Bande, ohne Genehmigung.

Eine absolute Geldwäsche Zentrale für die Kosovaren Mafia war diese Firma vor allem, welche ohne Rücksicht auf echte Alt Eigentümer wild überall in Albanien die hässlichsten Hochhäuser erstellte.Bllokohet ndertimi i 6 kullave "Hawai" ne Prishtine
Lajmi i ores 8:35 AM

PDR: KRRTRSH te anuloje vendimin e KRRT per prishjen e kullave "Hawai"
Lajmi i ores 1:00 PM

Kullat Hawai
TIRANE (5 Tetor) - Pas emisionit "Kullat Hawai, a duhet te shemben" ne ciklin e emisioneve Studio24 ne televizionin News24, kane reaguar sot reformatoret. Permes nje konference per shtyp, PDR ka shprehur shqetesimin per situaten e krijuar me banoret e dy kullave "Hawai", pas vendimit te Gjykates se Larte per shembjen e tyre. Reformatoret kerkojne qe kryeministri Fatos Nano te dale ne interpelance ne parlament dhe te ndikoje qe KRRTRSH te anulojne vendimin e KRRT per kullat. Sipas reformatoreve, banoret e kullave jane viktima dhe nuk kane pergjegjesi. Banoret nderkaq, kane nisur procedurat per te kerkuar te drejten e tyre prane Gjykates Kushtetuese dhe Pleniumit te Gjykates se Larte. ro/ro(Balkanweb)

El Sayed
PRISHTINE (5 Tetor) - Ismet Beqiri, kryebashkiaku i Prishtines, u kerkoi publikisht banoreve te Prishtines qe te mos blejne ne asnje rast shtepi te pallatet "Hawai", qe po ndertohen nga El Sayed ne kryeqytetin e Kosoves. Ne gusht te ketij viti autoritetet drejtuese te komunes se Prishtines vendosen t'i bllokojne te gjitha ndertimet pa leje ne kete qytet. Por kryebashkiaku nuk u ndal me kaq. Nepermjet deklarimeve per shtyp, ne media, ai ka kerkuar qe qytetaret e Prishtines te mos shkojne te prenotojne apo te blejne banesa te kompania "Kosova Hawai Group", arsye eshte se kjo kompani nuk ka marre asnje leje per ndertimin e pallateve. Zedhenesi i komunes se Prishtines, Bajram Mjeku, tregon se me 18 gusht eshte bere bllokimi i 6 kullave qe kishin nisur te ndertoheshin ne Prishtine dhe El Sayed kishte njoftuar se prenotimi behej duke paguar kestin e pare prej 8 mije eurosh. Komuna e Prishtines nuk beri vetem bllokimin e ndertimeve qe kishin nisur, por edhe lajmeroi qytetaret qe te terhiqeshin nga marredheniet me kompanine e El Sayedit. Zedhenesi i Bashkise se Prishtines thote se ne Kosove ka nje kerkese te madhe per banesa dhe kjo beri qe njerezit te dyndeshin prane kesaj kompanie per te blere nje apartament. Ne momentin e pare, sapo ata nisen te benin kontratat dhe pagesat e para te kesteve prej 8 mije euro, nderhyne autoritetet e pushtetit lokal te Prishtines qe e ndalen gjithe procesin. Bajram Mjeku, zedhenesi i Bashkise se Prishtines, tha per "Gazeten Shqiptare" se Komuna e Prishtines nderpreu punimet e kompanise egjiptiane "Kosova Hawai Group" per dy ceshtje. "Punimet jane nderprere menjehere nga drejtoria per inspektim dhe njekohesisht ne kumtesen per opinion, te cilen e ka leshuar Zyra per Marredhenie me Publikun, kemi njoftuar opinionin se kjo, por edhe te gjitha kompanite e tjera qe kane ndertuar pa leje ne pronen e Komunes, as kane marre as nuk do marrin leje ndertimi". Mjeku eshte shprehur se per te blere shtepi jane interesuar nje numer i madh i qytetareve, por qytetaret kane menduar se kjo kompani eshte pajisur me leje ndertimi dhe leje urbanistike dhe, ne momentin qe kane kuptuar se nuk i kane keto dy leje, jane terhequr. ro/ro (BalkanWeb)Geschrieben von CrniLabudovi am 16.09.2007 um 21:24:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Das war eine grosse Geldwasch Maschine, wo vor allem Kosovaren billig Immobilen kauften und ihr Geld gewaschen hatten. Heute stehen diese Immobiliken oft zum Verkauf, weil es einfach Schrott Bauten sind und illegale Schrott Bauten auf geklauten Grundstücken.Geschrieben von lupo am 29.04.2008 um 23:31:

 

Man hat niemehr von diesen Leuten wieder gehört, seitdem das Council der Regierung diese ganzen Bauten für iilegal erklärt hat. Und jetzt sollet man den Kosovaren Schrott in die Luft sprengen.Geschrieben von freethinker am 08.11.2008 um 15:53:

 

Und jetzt starb diese hoch kriminelle Ägypter in Albanien wieder einmal.

Seine Probleme in Albanien mit diesen illegalen Bauten, weil er nie Steuer bezahlte, Strom oder sonstwas, werden im Nachruf erwähnt.

Ein Ex-Senator aus Ägypten war er. Er war sogar Fussball Präsident von Tirana "KF Tirana", und damals waren alle Clubs fest unter Kontrolle der Mafia, wo es auch viele Morde gab.

e

Vdes El-Sajed, ndërtuesi ish-president i "KF Tirana"
» 08/11/2008 - 12:57
?

Biznesmeni i ndërtimit dhe ish-presidenti i ekipit të futbollit Tirana, El Sajded ka vdekur dje pas një hemoragjie cerebrale. Ai jetonte në Kajro të Egjiptit, me gruan e tij dhe 4 fëmijët. Në Shqipëri, El Sajed ishte mjaft i njohur për shkak se ka një aktivitet të gjerë biznesi dhe njihej si dashamirës i sportit. Ai është i datëlindjes 1941 dhe në Shqipëri është hetuar edhe për evazion fiskal, duke qenë se kishte probleme me tatimet si ndërtues i njohur. Ai është zgjedhur senator në qytetin e tij dhe ka një aktivitet biznesi edhe në Egjipt. Ai ka pasur shumë probleme me Bashkinë e Tiranës për shkak të cilësisë së ndërtimeve dhe respektimit të ligjshmërisë. Dy pallate të El Sajed kishin vendim prishje nga Këshilli bashkiak.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=47210Geschrieben von lupo am 09.11.2008 um 18:44:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Zitat:
Original von lupo
Alle Genehmigungen wurden für ungültig erklärt dieser mächtigen rein kriminellen Bau Gruppe im Kosovo und in Albanien.

Alle Hochhäuser wurden illegal gebaut, Strom und Wasser Leitungen illegal angezapft usw.. und nie bezahlt.

Der Bauherr und Ägypter El Sayed, gehört direkt zu den Geldwäsche Stellen des Bin Ladens und von Yassin Kadi. Die Firma, baute wild in der Gegend, ohne die gesetlichen Vorschriften und Genehmigungen zu beachten und zapfte wild die Strom Leitungen an. Ein reines Geldwäsche Institut, der Drogen Mafia war die "Hawai" Gruppe und eng mit Fatos Nano auch verbunden.

6 Bauten wurden auch in Pristina gestoppt. Auch dort arbeitete diese Verbrecher Bande, ohne Genehmigung.
)


Die Hawai Verbrecher Bande um El Sajed beschäftigte auch das EU Gericht in Strassburg, weil eben 204 Bauten bzw. Eigentümer keine Möglichkeit haben und hatten, ihre illegal errichteten Appartements und Häuser zu legalisieren.

Banorët e ?Hawai?: Na vjen keq për El Sajed, fajin e ka qeveria
( 09/11/0cool

Na vjen keq që El Sayed ka vdekur. Nuk kërkojmë asgjë nga ai, por nga qeveria shqiptare". Këto janë fjalët e banorëve të pallateve nr.6 dhe 7, tek "Komuna e Parisit", për të cilët Gjykata e Lartë ka vendosur të shemben. Plot 204 pronarë nuk kanë hezituar t'i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut në Strasburg, ku veç prishjes së vendimit, kërkojnë dhe dëmshpërblim moral e material. "Gjykata e Strasburgut ka vendosur ta marrë dosjen në shqyrtim. Ne shpresojmë se atje do gjejmë drejtësi. Nuk mund të na hedhin në rrugë", - thotë Fatos Shkurta, banor në pallatet 'Hawai', prej gjashtë vitesh. Banorët e dy pallateve, që prej vitesh është marrë vendimi për t'u shembur, thonë se nuk ka gjasa të ndodhë një gjë e tillë, pasi kanë nisur si tërë qytetarët të bëjnë dokumentet e legalizimit. "El Sayedin qeveria e Berishës e solli. Na duket më shumë një lojë politike. Nuk mund të krijojnë një katastrofë sociale", - thotë Linda. Gruaja rreth të 40-ve prej katër vitesh jeton në pallatet 'Hawai' dhe as e ka menduar kurrë se mund ta nxjerrin prej andej. "Ne jemi të vendosur, nuk dalim prej shtëpive tona, se kemi paguar lekët", - thekson gruaja. Banorët thonë se kohët e fundit ka pasur mjaft shitje-blerje, pasi është zonë mjaft e kërkuar. "Një hyrje në dy pallatet 'Hawai' është më lirë se në pallatet përreth, pasi nuk është vendosur ende ashensori, gjithashtu njëra nga kullat nuk është lyer ende, që pas nisjes së problemeve. Por sërish njerëzit janë mjaft të interesuar", - sqaron Fatosi.
Maratona
Prej katër vitesh, 166 familjet që banojnë në dy kullat e ndërtuara nga egjiptiani Abdurrahman Metualli El Sayed, edhe pse kanë paguar lekët për të pasur një shtëpi, nuk janë të qetë. Vendimi për prishjen e pallateve për shkak se janë ndërtuar mbi kolektorin e Liqenit Artificial të Tiranës, fillimisht i ka shqetësuar së tepërmi. Por tashmë që ka kaluar një kohë e gjatë, e shikojnë çështjen disi ndryshe. "Kjo qeveri e solli El Sayed, jo ne. Kemi paguar për të pasur shtëpitë, ndaj as nuk e mendojmë ndonjëherë të dalim prej këtej. Jemi të bindur tashmë se vendimi për prishjen nuk ka për t'u zbatuar", - thotë Linda. Të njëjtin mendim ka dhe Fatos Shkurta, një nga të parët banorë që ka hyrë në pallatet e shumëdiskutuara tek "Komuna e Parisit". "Jemi nga të parët që kemi nisur procesin e legalizimit dhe këtë gjë qeveria e di mjaft mirë. E si mund t'i prishë pallatet", - thotë një tjetër banore e moshuar, teksa u përgjigjet klientëve që hyjnë në minimarketin e saj. Por banorët duket se nuk janë aq të qetë. I janë drejtuar Gjykatës së Strasburgut dhe kanë mjaft besim se atje do të gjejnë drejtësi. "Shpresojmë se atje do gjejmë drejtësi. Veç prishjes së vendimit, kemi kërkuar dhe dëmshpërblim për dëmin që na është shkaktuar", - thotë Fatosi. Vendimi për prishjen e dy kullave në vitin 2004 u pasua me protesta të ashpra nga banorët, të cilët mbeteshin në mes të katër rrugëve nëse ky vendim zbatohej. Kësaj historie të gjatë nga e cila varet fati i 166 familjeve të ardhura nga zona të ndryshme të vendit, do t'i japë fund verdikti i Gjykatës së Strasburgut. Banorët shpresojnë që vendimi të jetë në favor të tyre, edhe pse janë të vendosur për të mos u larguar kurrë prej shtëpive të tyre.Geschrieben von Balkansurfer am 27.02.2009 um 15:58:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Zitat:
Original von lupo


Alle Hochhäuser wurden illegal gebaut, Strom und Wasser Leitungen illegal angezapft usw.. und nie bezahlt.

Der Bauherr und Ägypter El Sayed, gehört direkt zu den Geldwäsche Stellen des Bin Ladens und von Yassin Kadi.


Erstmalig erhält einer kriminellen Ägypter in Albanien eine hohe Geldbusse durch die Staatsanwaltschaft in Höhe von 100 Millionen LEK = 85.000 ?! Das Bussgeld wird gegen den Mr. Ehab Saad - Executive Director der USB - Bank verhängt, wie die neue Geldwäsche Bank sich in Albanien nennt.


Gjobë 100 milionë lekë drejtorit të bankës
Flamur Vezaj | 27/02/2009 |

Persona të panjohur, dërguan sms në telefonin e bashkëshortes bankierit egjiptian, ku e kërcënonin të paguante shumën e majme

Do të të vrasim vajzën dhe dhunojmë gruan nëse njofton policinë. Krimet e Rënda nisin hetimin, dëshmon çifti

TIRANË- "Gjobëvënia" me anë të mesazhit telefonik ndaj bashkëshortes së njërit prej drejtorëve ekzekutivë të një banke të huaj rezidente në Shqipëri, ka vënë në lëvizje të gjitha institucionet hetimore për zbardhjen e autorëve dhe arrestimin e tyre.

Prokuroria e Krimeve të Rënda, ka regjistruar procedimin penal për kryerjen veprën e "shtrëngimit me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie", e thënë ndryshe gjobëvënie .


Paraditen e djeshme, për katër orë rresht hetuesit e Prokurorisë së Krimeve të Rënda kanë marrë në pyetje drejtorin ekzekutiv të një banke private në Tiranë, egjiptianin Ehab Saad dhe bashkëshorten e tij shtetasen egjiptianen A.R. Saad, si dhe pjesëtarët e ngushtë të familjes së tyre.

ShekulliShamil Bank of Bahrain 20%
Islamic Development Bank, Jedah 15%
Dallah Albaraka Holding Co 10%
Other investors 15%

Management Team

1. Dr. Abdul Waheed ALAVI - General Manager
2. Mr. Ehab Saad - Executive Director
3. Mr. Arif Shahab - Credit Manager
4. Mr. Fatmir Tresa - Finance Manager

Memberships

1. American Chamber of Commerce
2. Foreign Investors Association of Albania
http://www.fiaalbania.com/m_uba.phpGeschrieben von Illyri am 01.06.2009 um 22:09:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Zitat:
Original von BalkansurferShamil Bank of Bahrain 20%
Islamic Development Bank, Jedah 15%
Dallah Albaraka Holding Co 10%
Other investors 15%

Management Team

1. Dr. Abdul Waheed ALAVI - General Manager
2. Mr. Ehab Saad - Executive Director
3. Mr. Arif Shahab - Credit Manager
4. Mr. Fatmir Tresa - Finance Manager
RL]


Eine reine Geldwäsche BankGeschrieben von freethinker am 17.07.2009 um 15:40:

 

In den illegal errichteten Mafia Bau Komplexen von "Hawai" wird gerne herum geschossen, weil dort nur Kriminelle leben. Hier hat ein 22 jähriger mit der Pistole um sich geschossen.


Heute sind ca. 300 illegal errichtete Hochhäuser nachträglich legalisiert.


Po luanin me një pistoletë, vret shokun nga pakujdesia

Ngjarja në Tiranë. 22-vjeçari qëllohet me një plumb në kokë

BLEDI GILAJ

Një i ri ka mbetur i vdekur ditën e djeshme në Tiranë, kur është qëlluar me pistoletë nga shoku i tij. Ngjarja ka ndodhur nga pakujdesia, ndërsa ata po rrinin në një dyqan pjesësh këmbimi, ku njëri prej tyre punonte prej disa kohësh. Miku i tij, Edvin Koçi, kishte shkuar për t?i bërë shoqëri dhe aty kishin marrë një pistoletë duke luajtur, por kjo ka qenë fatale. Në lojë e sipër, Buza ka shkrehur armën, duke e qëlluar në kokë Koçin. Plumbi e ka plagosur rëndë të riun 22-vjeçar, i cili është dërguar në gjendje kritike në spital. Por kur kanë kaluar vetëm pak minuta, teksa mjekët po tentonin të bënin ndërhyrje kirurgjikale, ai ka ndërruar jetë.
Policia është njoftuar rreth orës 17.30 të pasdites së djeshme, ku një telefonues ka deklaruar se kishte dëgjuar një të shtënë arme dhe më pas kishte kuptuar se ishte plagosur rëndë një djalë i ri. Me t?u njoftuar, shërbimet e Komisariatit Nr. 3 janë nisur për në vendin e ngjarjes, e të parët që kanë mbërritur aty kanë qenë uniformat blu të postës së policisë në Laprakë. Aty kanë mësuar se ngjarja ka ndodhur në dyqanin me pjesë këmbimi "Auto Gëzimi", që ndodhet te pallatet "Hawai" në Laprakë. ...

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68102Geschrieben von Zemer-Krasniqi am 25.07.2009 um 10:04:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Zitat:
Original von Balkansurfer
Zitat:
Original von lupo


Alle Hochhäuser wurden illegal gebaut, Strom und Wasser Leitungen illegal angezapft usw.. und nie bezahlt.

Der Bauherr und Ägypter El Sayed, gehört direkt zu den Geldwäsche Stellen des Bin Ladens und von Yassin Kadi.


Erstmalig erhält einer kriminellen Ägypter in Albanien eine hohe Geldbusse durch die Staatsanwaltschaft in Höhe von 100 Millionen LEK = 85.000 ?! Das Bussgeld wird gegen den Mr. Ehab Saad - Executive Director der USB - Bank verhängt, wie die neue Geldwäsche Bank sich in Albanien nennt.


Gjobë 100 milionë lekë drejtorit të bankës
Flamur Vezaj | 27/02/2009 |
]


I vuri gjobë bankierit, Pretenca: 3 vjet burg Makishtit
» Dërguar më: 25/07/2009 - 08:18
http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=40423

Und der Nachfolger des verstorbenen KF Tirana Fußball Clubs ist natürlich wieder einer der grossen Kriminellen Albaniens. Recep Taci, den niemand in Albanien 1999 noch kannte und der heimliche Teilhaber hat wie Fatos Nano.

siehe diese Art von Volkswagen Geschäft

http://www.albania.de/alb/index.php?p=1906

und

http://balkaninfo.wordpress.com/2009/07/25/volkswagen-albanien-als-sponsor-fur-die-albanische-mafia-mit-recep-taci/Geschrieben von Zemer-Krasniqi am 18.01.2010 um 22:33:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

Zitat:
Original von lupo
Alle Genehmigungen wurden für ungültig erklärt dieser mächtigen rein kriminellen Bau Gruppe im Kosovo und in Albanien.

Alle Hochhäuser wurden illegal gebaut, Strom und Wasser Leitungen illegal angezapft usw.. und nie bezahlt.

Der Bauherr und Ägypter El Sayed, gehört direkt zu den Geldwäsche Stellen des Bin Ladens und von Yassin Kadi. Die Firma, baute wild in der Gegend, ohne die gesetlichen Vorschriften und Genehmigungen zu beachten und zapfte wild die Strom Leitungen an. Ein reines Geldwäsche Institut, der Drogen Mafia war die "Hawai" Gruppe und eng mit Fatos Nano auch verbunden.

6 Bauten wurden auch in Pristina gestoppt. Auch dort arbeitete diese Verbrecher Bande, ohne Genehmigung.

Eine absolute Geldwäsche Zentrale für die Kosovaren Mafia war diese Firma vor allem, welche ohne Rücksicht auf echte Alt Eigentümer wild überall in Albanien die hässlichsten Hochhäuser erstellte.


)


Und nach dem so plötzlichen Tod wurde Rezart Taci dort Präsident. Immer nahe an der Mafia eben, dieser Sport Club, wie so viele Sport Clubs im BalkanGeschrieben von lupo am 23.09.2011 um 12:33:

  RE: Die Mafia Baufirma "Hawai" wurde in Albanien geschlossen

die haben praktisch sehr oft keinen Strom, weil sowieso niemand von diesen Gangsters bezahlt, wer dort eine Wohnung hat. Hawai, ein Thema ohne Ende in Tirana und Durres.


Forensoftware: Burning Board 2.3.6, entwickelt von WoltLab GmbH